Wybrane tureckie przepisy celne

Oto skrócona lista tego, co możemy przywieźć i wywieźć z Turcji i w jakich ilościach, tutaj rzeczy, które najczęściej mogą być kłopotliwe:

 • 200 papierosów
 • 50 cygar
 • 200 g tytoniu + 200 bibułek LUB 50 g tytoniu do żucia LUB 200 g tytoniu do fajki LUB 200 g tabaki
 • 1,5 kg kawy
 • 1,5 kg kawy rozpuszczalnej
 • 500 g herbaty :)
 • 5 butelek litrowych lub 7 butelek po 700 ml wina lub innego alkoholu

Większość osobistych rzeczy (laptop, telefon, aparat fotograficzny, leki…) nie podlega cłu.

Wylatując z Turcji musimy zwrócić uwagę na to, że jeśli kupiliśmy dywan, to musimy zabrać potwierdzenie zakupu, nie można wywozić antyków oraz minerałów (chyba, że mamy specjalne pozwolenie), a wszelkie wartościowe przedmioty muszą być wpisane do paszportu lub musimy mieć potwierdzenie ich legalnego nabycia.

Uwagi praktyczne dotyczące tego, jak na różnych lotniskach patrzy się na kwestie przewożenia słodyczy, nabiału i innych rzeczy w bagażu dostępne są na forum, w tym wątku.

Inne szczegóły dotyczące kwestii celnych tutaj.

komentarze (2) do Wybrane tureckie przepisy celne

 1. kasia
  December 2, 2011 at 21:46 (7 years ago)

  Mam pytanie czy przepisy celne sa aktualne? bo bede przez jakis czas mieszkac w Turcji a chcialabym przewiesc 4x 0,5l alkoholu czyli lacznie 2l.jako prezenty w bagazu rejestrowanym. spotkalam sie rowniez z inf.ze mozna miec 1l alkoholu piwyzej 22% lub 2l alkoholu mniej niz 22%. A bede miala 2 przesiadki jedna w niemczech a jedna w turcji.

  Reply
 2. Eyen
  April 1, 2012 at 20:21 (7 years ago)

  Niestety aktualne nie są – choć na stronie naszego MSZ nadal jest info o 5 butelkach, na stronie Tureckiego MSZ jest napisane, że legalnie do Turcji można wwieźć 1 litr raki lub alkohlu o nanlogicznej mocy. W praktyce wygląda to tak, że czasem nie sprawdzają szczegółowo – ani razu nie miałam problemu lecąc samolotem, wiozłam na przykład 2 żubrówki a na lotnisku kupowałam raki. Ale podczas podróży autokarem mój bagaż był zawsze prawdzany, widziałam też jak celnik wylewał całą zawartość ponadprogramową na ziemię.
  Wniosek – więcej niż 1 litr to ryzyko, że to co ponad wyląduje na trawniku.

  Reply

Odpowiedz